Vintage Murano Moretti studio millefiori glass beads. 1920s-30s. 15-16mm x 9-10mm ovals. Pkg.1. b1-1032
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage Murano Moretti studio millefiori glass beads. C. 1920s-1930s. 15x9mm to 16x10mm.. 1 mm hole. The beads made in the Murano studios 50+ years ago used glass canes (or murrine) that were much finer than those used today; The Murrine were denser and richer in color. These beads are becoming increasingly rare. Each bead is unique. Sold individually.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Oval |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Multicolor |
| Maker | Moretti |
| Weight | 0.08 oz |
| Length | 15.5 in |
| Width | 9.5 in |
| Lot Size | 1 Pieces |