Vintage natural lapis lazuli 10mm faceted round beads. 8" inch strand. 20 beads. b4-lap309
- Regular Price
- $38.00
- Sale Price
- $38.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Available Stock: 4
Vintage natural faceted natural lapis lazuli 10mm round beads. 8" inch strand. Well cut clean facets, high polish. Circa 1980's excellent vintage quality. Not dyed (tested). 55 grams..
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Gemstone |
| Gemstone | Lapis |
| Shape | Round-Sphere |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Afghanistan |
| Age | Vintage |
| Color | Navy Blue |
| Weight | 55 g |
| Length | 8 in |
| Size | 10 mm |
| Lot Size | 1 Strands |
| Hole Size | 1 mm |