8 old carnelian and agate beggar beads from India. 8.5" strand. B4-aga288
- Regular Price
- $24.00
- Sale Price
- $24.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Available Stock: 1
A strand of old carnelian & other agate rectangular and 3-sided oval beads in a gradient of colors. Eight beads in an 8.5 inch strand. Holes are 1.8-2.4mm. You will get the exact strand pictured.
These are hand carved and drilled from India 1960s-1970s. These beads from India were called Beggar Beads. In the 1960s and 1970s they were available in strands of many shapes, sizes and colors.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Gemstone |
| Gemstone | Agate Carnelian |
| Shape | Rectangle Carved |
| Bead Type | Bead |
| Origin | India |
| Age | Vintage |
| Color | Orange Beige White |
| Weight | 2 oz |
| Length | 8.5 in |
| Size | 8.5 in |
| Lot Size | 1 Strands |