Vintage Venetian golden foil dimpled lampwork beads.±10.5x7mm, 8" strand. b11-yo-1053
- Regular Price
- $18.00
- Sale Price
- $18.00
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
b11-yo-1053
Vintage Venetian Murano golden foil dimpled lampwork beads.±10.5mm, 20 beads, 8 inch strand. Oval beads with gold foil under clear dimpled glass. The dimpling of the glass creates a wonderful gold sparkle. Holes are 1.3-1.9mm. 1950s-60s.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Oval |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Gold Clear |
| Weight | 0.6 oz |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 7 mm |
| Lot Size | 1 Strands |