Vintage translucent Mediterranean blue silver foil handmade lampwork glass beads. Pkg 6 b11-bl-2181
- Regular Price
- $4.90
- Sale Price
- $4.90
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage handmade lampwork silver foil translucent Mediterranean blue glass beads in an irregular barbell shape, with lengths of 13-14mm and widths of 8-9mm. Each bead is unique and irregular. The stringing hole has a diameter of 0.8mm. Available in a set of 6.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Cylinder |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Blue |
| Weight | 0.3 oz |
| Length | 13.5 mm |
| Width | 9 mm |
| Lot Size | 6 |