Vintage Murano millefiori glass and sterling silver earrings. erbg905
- Regular Price
- $48.00
- Sale Price
- $48.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage Murano millefiori glass and sterling silver drop earrings. The millefiori drops are set in sterling silver frames and hang from a red glass bead and sterling silver earwires. The earrings measure 2 3/8 inches in length from the top of the ear wire to the bottom of the drop, with a width of 1 inch. The bezel frame is stamped "STERLING." The millefiori stones are from the 1950s. Newly assembled from vintage components.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass Sterling Silver |
| Metal | Sterling Silver |
| Shape | Oval |
| Jewelry Style | Glass Jewelry Boho contemporary |
| Color | Red Gold |
| Closure | shepherd hook |
| Maker | Earthly Adornments Studio |
| Weight | 13 g |
| Length | 2.38 in |
| Width | 2 in |