Vintage large egg-shaped Murano millefiori glass bead from the 1950s. 27x22mm Pkg.1. b1-3020
- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage large egg-shaped Murano millefiori glass bead from the 1950s. 27x22mm 2.9mm stringing hole. Pristine condition. Sold individually.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Oval Egg |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Multicolor |
| Maker | Moretti |
| Weight | 0.18 oz |
| Length | 27 mm |
| Width | 22 mm |
| Hole Size | 1.3 mm |