Vintage Italian Micro Mosaic floral link bracelet. c. 1920s-1930s. brbg923
- Regular Price
- $75.00
- Sale Price
- $75.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage Italian Micro Mosaic glass tile link bracelet in an array of colors in a floral design. This piece dates from the 1920s-1930s and measures 7 5/8 inches in length and 15/16 inches in width. It features five curved links that conform to the curve of the wrist and fastens with a secure wide hook. There is one solder repair on the back of a link, which is not visible from the front and some minor wear to the finish, One tiny tesserae tile is missing. Crafted from gold-plated metal, it remains in sturdy and wearable vintage condition.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass Brass |
| Metal | Gold Plate |
| Jewelry Style | Glass Jewelry Art Deco Mid-Century |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Multicolor |
| Closure | Cuff |
| Weight | 1 oz |
| Length | 7.63 in |
| Width | 0.9 in |
| Lot Size | 1 |