Vintage Chinese opaque azure blue wound glass beads. Average 9.5 mm Pkg 8. b11-bl-2185
- Regular Price
- $5.00
- Sale Price
- $5.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Available Stock: 3
Vintage Chinese wound glass blue beads. Average size is 9.5mm with 0.5mm hole. These are handmade with high polish and a shade of Azure blue. 1980s. Package of 8 beads.
These beads are popularly called Peking glass but are not Peking glass. These have the distinctive soft color of old Chinese glass and were likely made in Boshan, Shandong province in China.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Ball Sphere |
| Bead Type | Bead |
| Origin | China |
| Age | Vintage |
| Color | Blue |
| Weight | 0.5 oz |
| Size | 9.5 mm |
| Lot Size | Pieces 8 |
| Hole Size | 0.5 mm |