Venetian Murano Sommerso aventurina lampwork beads.8-9mm.Pkg 12. b11-bl-2187
- Regular Price
- $10.80
- Sale Price
- $10.80
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
b11-bl-2187
Available Stock: 7
Vintage Venetian Murano sommerso aventurina lampwork beads..These beads feature light blue swirls and flakes of coppery aventurina encased in clear glass. They are hand made and slightly off round. Beads measure 8-9mm. Pristine condition.0.25mm hole. Package of 12 beads
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass Aventurina |
| Shape | Round-Sphere |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Blue Copper Clear |
| Weight | 0.4 oz |
| Size | 8.5 mm |
| Lot Size | 12 Pieces |
| Hole Size | 0.25 mm |