Venetian Murano Sommerso aventurina lampwork beads. 1950s. ±12mm. Strand of 10. b11-br-0822
- Regular Price
- $16.00
- Sale Price
- $16.00
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
b11-br-0822
Available Stock: 2
1950's Venetian Murano sommerso foil lampwork beads( Sommerso means submerged in Italian). These beads feature golden brown glass swirls and flakes of aventurina encased in clear glass. They are hand made and slightly off round. Beads are ±12. 0.8mm hole. Pristine condition. Strand of 10
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass Aventurina |
| Shape | Round-Sphere |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Copper Brown Golden Brown/Honey Clear |
| Weight | 1 oz |
| Size | 12 mm |
| Lot Size | 1 Strands |
| Hole Size | 0.8 mm |