Venetian Murano Aventurina lampwork tabular black glass beads. 3 pcs. b1-3024
- Regular Price
- $7.90
- Sale Price
- $7.90
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
b1-3024
A set of 3 1950's Venetian Murano Aventurina lampwork tabular glass beads. These hand made beads are an opaque black with glittery Aventurina. Beads measure ±20x8mm . 1mm stringing hole runs crosswise. Beads are in pristine condition.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass |
| Shape | Disk Saucer |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Gold Copper Black |
| Weight | 0.5 oz |
| Length | 20 mm |
| Width | 8 mm |
| Lot Size | 3 Pieces |