Venetian Murano Sommerso aventurina lampwork beads. 9mm. 21 beads, 1 7" str. b11-bl-2177
- Regular Price
- $16.00
- Sale Price
- $16.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
7 inch strand of 1950's Venetian Murano sommerso foil lampwork beads. Sommerso means submerged in Italian. These beads feature light blue swirls and flakes of aventurina encased in clear glass. They are hand made and slightly off round. Beads measure 9mm, with 21 beads on the strand. Pristine condition. 1 Strand.
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Glass Aventurina |
| Shape | Round-Sphere |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Blue Copper |
| Weight | 0.8 oz |
| Size | 9 mm |
| Hole Size | 0.8 mm |