Vintage Venetian Murano Aventurina Sommerso lampwork beads. 20x10mm. Pkg 1. b11-rd-0911
- Regular Price
- $2.50
- Sale Price
- $2.50
- Regular Price
- Unit Price
- per
Vintage Venetian Murano Aventurina Sommerso lampwork beads (Sommerso translates as submerged in Italian). These beads have orange red swirls and coppery aventurina encased in clear glass. They are hand made and vary slightly in size and are slightly irregular disk beads. An excellent focal bead. Average 20 x 10mm. 1mm stringing hole. Sold individually
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Vintage Glass Glass |
| Shape | Disk Disk - Coin - Heshi Rondelle-Spacer-Saucer Saucer |
| Bead Type | Bead |
| Origin | Italy |
| Age | Vintage |
| Color | Russett Red Gold |
| Weight | 0.25 oz |
| Length | 20 mm |
| Width | 10 in |
| Lot Size | 1 Pieces |