Antique Victorian amethyst glass and pearl hair clip. ac-h-245
- Regular Price
- $42.00
- Sale Price
- $42.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Antique Victorian component hair pin. A slightly curved silver metal bar with 5 amethyst glass bezel set stones surrounded by tiny pearls. We have replaced any missing pearls with genuine freshwater pearls. A truly one of a kind hair ornament. 2 3/4 x 1/2 inches
Specifications
| Field | Value |
|---|---|
| Material | Metal Glass Glass Pearl Pearl |
| Gemstone | Seed Pearls |
| Metal | Silver Plate |
| Jewelry Style | Art Nouveau Victorian |
| Origin | United States |
| Age | Antique |
| Accessories | Hair Accessories |
| Color | Purple White Silver |
| Weight | 0.5 oz |
| Length | 2.75 in |
| Width | 0.5 in |